Poradnictwo Psychologiczne i Psychoterapia
Poradnictwo Psychologiczne
Poradnictwo psychologiczne to rozmowa z psychologiem, której celem jest doraźna pomoc w radzeniu sobie z problemami. W ramach poradnictwa można uzyskać wsparcie w trudnej sytuacji, otrzymać wskazówki odnośnie możliwych form działania i rozważyć wspólnie z psychologiem najkorzystniejsze rozwiązania.
Poradnictwo koncentruje się na zewnętrznych przejawach trudności oraz na odczuwanych emocjach w kontekście radzenia sobie z nimi, a nie rozpatrywania ich źródeł i ukrytej motywacji. W odróżnieniu od psychoterapii nie ma na celu leczenia przyczyn problemów.
Psychoterapia
PSYCHOTERAPIA JEST DLA OSÓB, KTÓRE MAJĄ PROBLEM Z:

NA CZYM POLEGA PSYCHOTERAPIA?
Psychoterapia ma na celu dotarcie do źródeł występujących trudności, przepracowanie ich i zmianę. Narzędziem leczniczym są bodźce, których źródłem jest psychoterapeuta. Leczenie poprzedza cykl spotkań diagnostycznych, służących określeniu obszarów problemowych, podjęciu decyzji czy terapia jest odpowiednią metodą działania i ustaleniu jej celów.
Proces psychoterapii może zostać zakończony przez pacjenta w dowolnym momencie. Jednak o pomyślnym przebiegu terapii i możliwości jej zakończenia decydują wspólnie terapeuta z pacjentem. Terapia uznana jest za skuteczną i zakończoną gdy:
Ustąpiły lub uległy znacznemu złagodzeniu prezentowane przez pacjenta objawy
Został przepracowany przez pacjenta sposób wchodzenia i utrzymywania relacji interpersonalnych
Pacjent nabył nowych umiejętności wyrażania swoich stanów emocjonalnych
Pacjent nauczył się radzić sobie ze stratą w sposób dla niego konstruktywny
Pacjent ma subiektywne poczucie wyleczenia
Podniosła się jakość życia pacjenta
Nabył możliwości wyrażania siebie w sposób akceptowany i pożądany społecznie